10 Liralık sinema biletinizi satın almak için sırada bekliyorsunuz ve gelecek film posterlerinin aşırı yüklemesiyle duyusal anlamda bir yaylım ateşine tutuluyorsunuz. 20 Liralık patlamış mısır ve içeceklerinizi satın almak için sırada bekliyorsunuz, daha fazla poster görüyorsunuz ve sonra koltuğunuza gitmek için kalabalığı yararak ilerliyorsunuz. Ve nihayet film başladı. Daha bitmedi! Gelecek filmlerin bir dizi fragmanı veriliyor. Bazen bu filmler henüz bir ürün bile olmamıştır ama spiker “…den beri en komik film” der ya da kaygı verici bir tonda bir müzik başlar, ekranı yoğun bir sis kaplar ve arka planda monoton bir sesle “Avengers 2’de bittiğini sandığınız..” denir.

Filmin türü ne olursa olsun,  gösterim başlamadan önce size nasıl hissetmeniz gerektiği söylenir. Diğer bir söylemle bu film hakkında nasıl düşünmeniz gerektiğini önyüklerler.

Öyükleme söylenen şeyi yapabileceğinizi gösterir. Hedefleri belirli bir bilgiye nasıl tepki vermeleri istediğinize ilişkin bilgi ya da fikirlerle önyükleyin. Önyükleme pazarlama alanında çokça ve sıklıkla kullanır. Mesela o ramazan sofralarının meşhur içeceğinin reklamını hatırlayın. O içeceği içmenin verdiği mutlulukla gülüşen insanlar – Kapak açılma sesi, lıkır lıkır ve “ohhh…”. İşte burada ohh dedikleri anda neredeyse o içeceğin tadını alırsınız.

Bir sosyal mühendis olarak tabiki reklam oynatmayacaksınız. Önyüklemeyi nasıl kullanabilirsiniz?

Sosyal Mühendislikte birçok şey gibi, sonuçtan başlayıp geriye doğru çalışmanız gerekecek. Amacınız nedir? Standart amacınız nedir? Hedefinizin tatil planları, seyahat biletleri hakkında bilgileri ifşa etmesini sağlamak olabilir. Her ne olursa olsun ilk yapmanız gereken amacı belirlemek.Mesela bir arkadaşınız size yaklaşıyor ve ” Sana çok komik bir hikaye anlatacağım” diyor. Size ne oluyor? Daha hikayeye başlamadan gülmeye başlayabilirsiniz, beklentiniz komik bir şey duymak yönündedir. Çünkü arkadaşınız tarafından önyüklendiniz.

Karşınızdakine o işte ne kadar iyi olduğunu, gerçekten başarılı olduğunu söyleyin. Sizinde ufak bir bilgi sahibi olduğunuz o konuda kısa bir soru sorun ve sadece nasıl dökülmeye başladığını izleyin…

Christoper Hadnagy’nin Social Engineering kitabından alıntılar içermektedir.